Jak zmniejszyć rachunki za prąd

Jak zostać prosumentem?

W domu jednorodzinnym fotowoltaika staje się opłacalna, gdy spełnimy kryteria związane z byciem prosumentem. Bycie prosumentem oznacza sporą gamę przywilejów, ale zdarza się także również tak, iż łączy się to z pewnymi ograniczeniami. W przypadku budownictwa jednorodzinnego prosumentem może być:
  • osoba fizyczna,
  • osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jeśli nie wytwarza energii na cele związane z działalnością gospodarczą,
  • osoba prowadząca gospodarstwo rolne, jeśli dane funkcjonowanie nie zostało ujęte w ramach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Obligatorjnym jest, aby prosument był tzw. odbiorcą końcowym , tak więc instalacja nie może służyć do dalszej sprzedaży pozyskanej energii odnawialnej. Z dostawcą energii musi nas wiązać umowa kompleksowa, która reguluje zarówno kwestie sprzedaży, jak i dystrybucji energii. Zdarza się tak, iż obiema kwestiami zajmują się inne firmy.

Kto płaci za przyłącze?

Jeśli spełnimy wszystkie wymogi to operator, który dostarcza nam prąd, a z którym mamy podpisaną kompleksową umowę, to ma on obowiązek przyjmować od nas prąd z mikroinstalacji. By można było zminimalizować koszty odbierania energii, należy zainstalować licznik energii na dwukierunkowy. Dostawca energii instaluje go na nasz koszt w miejscu starego licznika. Prosument jest zobowiązany do poinformowania o wykonaniu instalacji energii odnawialnej a wraz z nim złożyć stosowny wniosek. Moc przyłączonej instalacji nie może przekraczać poziomu dotąd pobieranej przez nas energii. Oznacza to, iż wymiana przyłącza nie jest potrzebna, gdyż wytrzyma obciążenie dawane przez instalację fotowoltaiczną bez trudu. Dostawca musi podpisać z nami aneks do wcześniejszej umowy kompleksowej.

Jak rozliczyć się z energii?

Obecne normy prawne mówią, iż 1 kWh oddana do sieci oznacza, iż możemy odebrać:
  • 0,8 kWh, jeżeli moc instalacji nie przekracza 10 kWp,
  • 0,7 kWh, gdy nasza instalacja przekracza wcześniej wspomnianą granicę.
Sieć oraz system energetyczny jest zatem swoistym rodzajem magazynu dla generowanej energii przez naszą instalację. Inaczej nierównomierny zysk w trakcie całego roku kalendarzowego przekreślałby sens instalacji fotowoltaicznej. Prosument w ramach uregulowań traci 20 lub 30% uzyskanej energii, lecz ponosi jedynie koszty przesyłowe. Cały system został skonstruowany tak, aby na mikroinstalacjach nie można było zarobić.

Procedura rozliczania oficjalnie nazywana jest systemem opustów, jednakże czasem można się spotkać z określeniem tzw. bilansowania lub net-meteringu. Im dłuższy okres bilansowania, tym korzystniej na tym wychodzimy, gdyż nadwyżka z jednego, przechodzi na drugi. Rozliczeniom w ramach tego systemu podlega całokształt wprowadzonej energii elektrycznej w ciągu 365 dni przed tym, jak został dokonany odczyt rozliczeniowy. Odczyt rozliczeniowy jest zatem datą wprowadzenia energii elektrycznej do sieci.

Prosument musi uważać na jedną z bardzo niekorzystnych praktyk, które stosują dostawcy prądu. Zdarza się, iż odbiorca prądu zostaje obciążany tzw. opłatą za moc bierną. Jest to energia elektryczna, która obciąża sieć, ale stricte nie jest wykorzystywana efektywnie przez odbiorce. Nowe liczniki są w stanie rejestrować moc bierną, jeśli dojdzie do jej przekroczenia, to mają prawo pobrać opłatę, jeśli tak zostało określone w umowie.

Wielkość instalacji

W domu,w którym mieszkają 4 osoby na powierzchni zbliżonej do 150 m2, średnio będzie potrzebne ok. 4 tys. kWh. Ilość osób ma o wiele większe znaczenie, aniżeli metraż. Przy naszym położeniu geograficznym otrzymujemy z 1 kWp elektrowni fotowoltaicznej 1 tys. kWh rocznie. W teorii zatem potrzeba instalację o mocy 4 kWp. Jednakże trzeba sobie zdawać sprawę, iż odbieramy 80 lub 70% mocy, dlatego będzie nam potrzebna instalacja o trochę większej mocy. Ogrzewanie znacząco zmieni to zapotrzebowanie na wyższe, np. pompa ciepła będzie pobierać rocznie 6 tys. kWh. Należy uważać, żeby nie przekroczyć 10 kWp, gdyż będziemy mogli odebrać zaledwie 70% oddanej energii.

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Koszt całkowity instalacji fotowoltaicznej zamyka się pomiędzy 4 a 6 tysięcy złotych na kWp. Im większy system, tym niższa będzie cena. Instalacja musi działać przynajmniej 30 lat, abyśmy poczuli pozytywne skutki. Jeśli całokształt inwestycji sfinansujemy ze swoich środków, to zwróci się nam ona średnio po 8 latach, jeśli skorzystamy z dotacji, to o wiele wcześniej. Obecnie funkcjonuje program "Czyste powietrze", w ramach które można otrzymać stosowną dotację.

Komentarze