Przyczyny pęknięć w murach

Pęknięcia w murach

Rysy oraz pęknięcia w murach z zasady bardzo szybko przenoszą się na mur, co nie tylko stwarza niebezpieczeństwo, ale również szpeci elewację. Samo ponowne otynkowanie ścian będzie raczej stratą czasu oraz generowaniem dodatkowych kosztów. Dokonując napraw w murze budynku, trzeba pamiętać o wzmocnieniu ścian. Najpowszechniejszym sposobem jest wklejanie stalowych rur. 

Wzmocnienie starych murów

Przedwojenne domy, które posiadają wieloletnią historię, są zazwyczaj przedmiotem tego typu remontów. Takie budowle przeszły zazwyczaj wielokrotną przebudowę oraz były w nim np. robione dodatkowe otwory na okna. Przy budowie stosowano zazwyczaj cegły o różnej grubości oraz wytrzymałości, co spowodowało wystąpienie pęknięć w murach. Z biegiem czasu oczywistym jest również, że spotkamy się ze zmęczeniem materiału, które spowoduje uszkodzenia w murze. Zazwyczaj na połączeniu starych murów z nowymi powstaje szereg mikropęknięć, które z czasem mogą grozić zawaleniem się budynku. W takim przypadku inspektor budowlany zaleci związanie mikropęknięć z zasady stalowymi prętami. Spinanie oraz cerowanie murów jest tylko jednym z elementów wzmacniania murów.

Przyczyny pęknięć murów

Pękanie murów może być spowodowane:
  • nierównomiernym osiadaniem budynku,
  • źle wykonanymi fundamentami,
  • brak równomiernej rozszerzalności,
  • brakiem wzmocnień w miejscach szczególnie narażonych na zniszczenia,
  • niezgodne ze sztuką budowlaną zmiany w budowli.
Niektóre pęknięcia wystarczy, iż uzupełnimy zaprawą murarską z dodatkiem włókien zbrojeniowych, inne natomiast będzie trzeba wzmocnić metalowymi prętami. Większe pęknięcia w kluczowych miejscach mogą wymagać klamrowania, a nawet wstawiania stalowych belek. Jeśli nie zaczniemy działać w odpowiednim momencie, to możemy być zmuszeni do wydania znacznych sum na ratunek całej konstrukcji. 

Spięcie murów stalowymi prętami

Przed dokładnym zdiagnozowaniem pęknięć należy zbić tynk oraz oczyścić ściany tak, aby nie dokonać dodatkowych uszkodzeń. Dobrze jest przy tym usunąć wszelkie luźne spoiny, które mogą zagrażać konstrukcji. Następnie wykonywane są szczeliny, w które będą wkładane metalowe pręty. Zazwyczaj korzysta się w tym przypadku ze szlifierki kątowej, aby otwory miały odpowiednie rozmiary. Głębokość szczelin jest dobierana w zależności od zindywidualizowanych potrzeb inwestycji. W przypadku budowli ceglanych pręty są rozmieszczane minimalnie co sześć warstw cegieł. Metalowe pręty muszą wystawać poza obręb rysy na poziomie minimum 50 cm. Szczeliny należy oczyścić, a po wykonaniu pracy odpowiednio zabezpieczyć. W przypadku cegieł stosowane są pręty o przekroju od 6 mm do 12 mm. Pręty należy wcisnąć w zaprawę, dostępne są również specjalne spiralne kształty.  W przypadku, gdy mamy do czynienia z różnorodnym materiałem, dobrze jest użyć mrozoodpornej zaprawy murarskiej. Bardzo ważne jest, aby zachować pierwotną pracę muru w obrębie całej budowli. 

Komentarze