Dom energooszczędny

Dom energooszczędny

dom energooszczędnyKoszt ogrzewania w naszej szerokości geograficznej stanowi jeden z głównych kosztów związanych z eksploatacją domostwa. Ogromne znaczenie współcześnie ma również ochrona środowiska, która jest odzwierciedlana w postaci niskiego zużycia energetycznego. Jednakże trzeba być świadomym, iż niski koszt eksploatacji nie wiąże się z niskim wykonaniem inwestycji. Z drugiej strony nie musimy przecież korzystać jednocześnie ze wszystkich rozwiązań w zakresie energooszczędności. Kluczem do sukcesu jest optymalizacja wyboru rozwiązań.

Definicja energooszczędności

 Wiele osób próbowało wprowadzić ścisłą definicję energooszczędności, ale nie można o takiej mówić na poziomie przepisów prawa. Wobec czego mianem energooszczędnego można określić każdą budowlę w wyższym standardzie. Trzeba sobie zdawać sprawę, iż to, co teraz uznajemy za energooszczędne, za 10 lat może zostać uznane za przestarzałe. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, iż tak naprawdę nie wiemy, co będzie standardem w przyszłości. To, co bardzo istotne, to stopniowalność energooszczędności, gdyż możemy ją osiągnąć na bardzo różnych poziomach aż po tzw. budownictwo pasywne, czyli skrajnie energooszczędne. Wskazać trzeba, iż obecną izolacyjność przegród nie da się znacząco polepszyć bez zmiany materiałów budowlanych. Standard określony w rozporządzeniach na rok 2021 wydaje się najbardziej rozsądnym

Prawo a energooszczędność

Prawo jest ogranicznikiem w zakresie wyboru sposobu ogrzewania naszego domostwa. Są one bardzo często zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który wskazuje obligatoryjne wyznaczniki w zakresie ogrzewania na danych działkach. Jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w takim wypadku będzie wymagana decyzja o warunkach zabudowania. Najwygodniej jest dowiedzieć się, jeszcze zanim kupimy działkę, jakie są wymogi dokumentacji, gdyż może się okazać, iż dane źródło ciepła jest zakazane. W sytuacji, gdy jest poprowadzona instalacja gazowa, oczywistym wyborem staje się gaz ziemny. Jest to raczej coraz rzadsza sytuacja z uwagi na dynamiczną rozbudowę osiedli domków, kupowanie działek poza miejscowym planem zagospodarowania. Bywa nawet tak, iż działka ma dostęp jedynie do prądu, a wtedy będziemy musieli wybrać:
  • kocioł na węgiel lub pelet,
  • kocioł gazowy, który będzie zasilany ze zbiornika przydomowego,
  • kocioł olejowy,
  • kocioł elektryczny,
  • pompę ciepła.
Możliwości jest dość sporo, to do nas należy wybór optymalnego rozwiązania na naszą kieszeń. Działka może być np. za mała, byśmy mogli skorzystać z pompy ciepła lub kolektora gruntowego.

Energooszczędnie, czyli jak?

Oczywistym jest, że im mniej energii zużywa dom, tym mniej będzie nas kosztować ogrzewanie. Oznacza to, iż jeśli nie potrzebujemy dużo paliwa, to również nie musimy się martwić o koszty. Na popularności mogą zyskać w takiej sytuacji jego droższe nośniki jak np. prąd ze względu na prostotę instalacji ogrzewania. Cena paliwa przestaje być głównym wyznacznikiem, a pod uwagę zaczyna się brać np. bezobsługowy typ instalacji.

Komentarze