Stelaże instalacje do suchej zabudowy

Stelaże instalacyjne

stelaz instalacyjnyKażda łazienka niezależnie od wykończenia, powinna zapierać dech. Im mniej powstanie zakamarków, w których może zbierać się brud, tym łatwiej będzie nam ją utrzymać w czystości. Stelaże przenoszą obciążenia bezproblemowo, a to oznacza, iż spokojnie utrzymają ceramikę łazienkową. Pozwala to na bardzo estetyczne rozwiązanie, gdyż wszystkie rury są ulokowane między elementami konstrukcyjnymi stelaża. Oznacza to, iż po jego zabudowie będą niewidoczne. Stelaże umożliwiają zamontowanie na nich ceramiki wiszącej. Pomiędzy podłogą a ceramiką pozostanie kilkucentymetrowy ustęp, co umożliwi łatwe sprzątanie. Ceramika, która jest ciężka, a wisi parę centymetrów nad ziemią, sprawia wrażenie lżejszej. Należy pamiętać, iż jest to wyłącznie wrażenie optyczne, gdyż zajęta przez nie przestrzeń wygląda po prostu bardziej estetycznie. Pomaga w tym ukrycie instalacji, które prowadzi się w bruzdach ściennych lub wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe. Minusem płyt gipsowo-kartonowych jest, to iż nie zamocujemy na nich ceramiki.

Stelaż do każdej łazienki

Zanim wybierzemy odpowiedni dla nas stelaż, trzeba się zastanowić nad tym, jaki sprzęt będzie na nim wisiał. Zamiast kilku stelaży do wielu sprzętów, możemy wybrać zestaw, który umożliwi stworzenie samonośnej konstrukcji nie tylko wzdłuż ścian łazienki, ale również prostopadle do nich. Przy wyborze stelaża należy pamiętać, iż do każdego urządzenia musimy doprowadzić stosowną instalację. Problemem może być stara łazienka, gdzie doprowadzenie do miski ustępowej kanalizacji może okazać się niemożliwe. Do stelaży istnieje bardzo dużo dodatków, które umożliwiają odsunięcie go od ściany. To z kolei umożliwi zmieścić za nim odpływ, dokonać modyfikacji.

Dostosowanie stelażu do potrzeb

Stelaż do miski ustępowej ma zazwyczaj szerokość ok. 50 cm, a wysokość waha się od 112 do 133 cm. Głębokość zabudowy waha się od 12 do 24 cm. Głębokość zabudowy jest uzależniony od możliwości technicznych oraz tego, jak wygląda możliwość podłączenia podejścia kanalizacyjnego. Często spotykanym rozwiązaniem jest zabudowa stelażu aż pod sufit. Jeśli planuje się umiejscowienie szafki, to stelaż musi mieć głębokość przynajmniej 20 cm. Jeśli zostanie zawieszona płytka półka na kosmetyki, to nie będzie potrzebna tak duża głębokość. W przypadku małych, nieustawnych łazienek znajdziemy węższe modele stelaży, które bywa, iż po zabudowaniu mają mniej niż 10 cm. Skompilowane stelaże świetnie sprawdzają się w przypadku łazienek na poddaszu. To rozwiązanie pozwoli nam zawiesić bidet, miskę ustępową, umywalkę. Niektóre stelaże umożliwiają umieszczenie miski ustępowej w rogu. Warto sprawdzić po tym, jak zakupimy stelaż do WC, czy odpowiednio znajdziemy stelaż od bidetu. Stelaż do bidetu nie posiada zbiornika spłukującego, a podłączenie do instalacji wodnej. Odrębną grupę stelaży stanowią te, które służą do montażu umywalek, odpływów ściennych lub baterii podtynkowych. Wyposażone są w odpowiednie przyłącza oraz elementy montażowe do konkretnych przyborów sanitarnych.

Rama konstrukcyjna stelaża

Głównym elementem stelaża jest metalowa rama konstrukcyjna, która jest wysoce odporna na uszkodzenia. Stelaż do miski ustępowej odporny jest na największe obciążenia. Jest on w stanie udźwignąć nawet 400 kg. W przypadku umywalek wystarczy 150 kg. Powinien być wyposażony w nóżki, które pozwalają na płynną lub skokową regulację wysokości. Niektóre z modeli w swoim wyposażeniu mają nóżki samohamujące, które ułatwią odpowiednie ustawienie stelaża. Niektóre modele są wyposażone w udogodnienia, które pozwalają nam zamontować elementy WC bez specjalistycznych narzędzi. Wiele firma przykłada ogromną wagę do tego, aby zapewnić odpowiednią akustykę, co sprawia, iż przepływ wody jest bardzo cichy, a zatem komfort użytkowania wzrasta znacznie.

Woda w misce ustępowej może być spłukana na dwa sposoby:
  • przyciskiem dwudzielnym - daje nam to dwie możliwość spłukiwania, mniejszą oraz większą w zależności od pojemności zbiornika,
  • jednym przyciskiem z funkcją stop - spłukiwanie można zatrzymać ponownym naciśnięciem przycisku.

Różnorodność przycisków do spłukania

Wzory przycisków spłukujących zmieniają się wraz z nowymi trendami. Aktualnie są raczej o wiele mniejsze, aniżeli były produkowane jeszcze parę lat temu. Przycisk zawsze delikatnie wystaje ze ściany, a dobiera się go względem ściany tak, aby zgrał się z wystrojem łazienki. Umieszczany jest zwykle na pionowej ściance. Nie musi być on umieszczany w osi stelaża.

Komentarze

Prześlij komentarz