Elastyczny beton architektoniczny

Elastyczny beton architektoniczny
beton architektoniczny

Głównymi składnikami, które są wykorzystywane do wykonania okładzin betonowych są:
  • piasek,
  • cement,
  • woda.
Oprócz tychże elementów dobrane są również, elementy mające służyć za uplastycznienie oraz upiększenie:
  • polimery,
  • barwniki,
  • zbrojenie rozproszone.
Dzięki zbrojeniu rozproszonym w postaci włókien szklanych lub polipropylenowych. Niektórzy dla wzmocnienia konstrukcji stosują podwójne zbrojenie, które ma wzmocnić dodatkowo konstrukcję. Jest to skutek rozwoju technologii danego producenta, która bardzo często jest opatentowana. Elastyczny beton architektoniczny sprzedawany jest w postaci:
  • płyt,
  • paneli,
  • arkuszy.

Wymiary okładzin

To właśnie okładzina zadecyduje o ostatecznym efekcie, który osiągniemy. Jeśli chcemy uzyskać ścianę monolityczną lub taką, która będzie się składała z niewielu elementów, to musimy się zdecydować na duże arkusze. Każda ściana z mniejszych elementów będzie wyglądała, jak ułożona z płyt betonowych. Beton elastyczny dzięki swoim właściwościom jest bardzo łatwy do przycięcia nawet w sposób ręczny, dzięki temu możemy tworzyć różne kształty, dopasowywać perfekcyjnie do tego, co chcemy osiągnąć. Krawędzie można wyrównać papierem ściernym o granulacji od 80 do 100.

Różnorodność wyboru elementów z betonu

Do wyboru mamy elementy w kilku kolorach, które są zbliżone do właściwego koloru betonu. Na zamówienie możemy otrzymać beton architektoniczny. Na zamówienie możemy otrzymać kolor:
  • miedziany,
  • srebrny,
  • czarna perłowa,
  • rdzawa.
Cement w poszczególnych etapach produkcyjnych różni się, dlatego kolor zawsze jest nadawany tak, aby wyglądał naturalnie. Wobec czego musimy się liczyć z tym, iż będą występować również naturalne przebarwienia. Beton architektoniczny może mieć powierzchnię gładką lub mieć kawerny, które powstają w procesie produkcyjnym. Część z płyt w zgodzie z wytycznymi producentów może być regulowana w zakresie rozmiarów kawern. Ostateczny efekt zobaczymy po wyschnięciu okładziny, gdyż może zmienić kolor po wyschnięciu oraz zaimpregnowaniu.

Mocowanie wykładziny

Dzięki temu, iż mają małą wagę, ich montaż jest stosunkowo prosty. Dzięki kompleksowym wskazówkom inwestorów, ich montaż niektórzy mogą wykonać samodzielnie. Beton elastyczny można przykleić na niemalże każdą powierzchnię, która nie ma żadnych ubytków oraz została odpowiednio przygotowana. Przed przyklejeniem zalecane jest zagruntowanie podłoża odpowiednim środkiem, czasem wymaga się wykonania warstwy szczepnej z kleju polimerowego dla wzmocnienia. Na część podłoży, które szczególnie lubią chłonąć wodę, należy zastosować hydroizolację, najczęściej folię płynną, która ochrony podłoże przed dyfuzją pary wodnej. Elastyczny cement, który jest cieńszy, montuje się przy pomocy kleju cementowego, wysokoelastycznego. Bezwzględnie należy się zastosować do wytycznych producenta. Nie można dopuścić do przyschnięcia kleju w trakcie montażu. Jak nałożymy klej oraz płyty, to należy przejechać płyty twardym wałkiem malarskim, aby docisnąć płyty do podłoża. Między płytami, tak, jak w przypadku kafelek powinno się dawać fugę. Okładziny są zawsze wstępnie impregnowane, czasem jednak mimo to zaleca się przeprowadzenie tego procesu ponownie.

Komentarze