Ciepło z kominka

Współczesny kominek
Tradycyjny kominek, który posiada otwartą komorę spalania, w praktyce ma niewielką sprawność. Oddaje dla nas zaledwie 10-20% wytworzonego ciepła. Resztę niestety tracimy poprzez kanały kominowe. Kominki z zamkniętą komorą spalania mają sprawność na poziomie 70-80%. Wkład musi być odporny na wysokie zmiany temperatury i mieć przeszklone drzwiczki. Dzięki temu możemy mieć pewność, iż żadna iskra nie spowoduje pożaru, a kominek będzie wydajnym źródłem ciepła. Jesteśmy w stanie sterować intensywnością dostawania się powietrza, a co za tym idzie wydłużyć funkcjonowanie kominka w oparciu o daną ilość opału przy maksymalizacji efektów. Wkład kominka musi być zabezpieczony wszelakimi materiałami niepalnymi. Obudowa ma za zadanie oddawać ciepło swoją powierzchnią lub zimna, gdy tego nie robi. Drzwiczki, które zapewniają nam dostęp do paleniska, zazwyczaj są otwierane na boki. Kominek stanowi z zasady dopełnienie salonu, a wszelkie łatwopalne elementy powinny być od niego odsunięte na min. 80 cm. Podłoga pod kominkiem ze względu na jego wagę musi być odpowiednio przygotowana, aby zniosła ciężar urządzenia. Dodatkowo musi być ona oczywiście ognioodporna, gdyż przez otwarte drzwiczki wciąż może wydostać się iskra. Wybierając kominek, który ma być nie tylko elementem wykończenia wnętrz, ale również źródłem ciepła, musimy zwrócić uwagę na:
- nominalną moc grzewczą wkładu,
- sprawność wkładu,
- czas utrzymania żaru.
Jeśli naszym założeniem jest ogrzewanie całego domu przy pomocy kominka. Trzeba wykonać instalację dystrybucji gorącego powietrza. Drugim wyborem jest kominek z płaszczem wodnym, który należy podpiąć do instalacji centralnego ogrzewania.
DGP
Instalacja DGP zbudowana jest z sieci kanałów, zwykle z izolowanych przewodów aluminiowych. Podgrzane powietrze przez kominek dostaje się kanałami do poszczególnych pomieszczeń. Ruch powietrza odbywa się przy pomocy wykorzystania procesów grawitacyjnych. Zdarza się, że naturalna cyrkulacja jest wspomagana poprzez dmuchawę. Pierwsze rozwiązanie jest bezgłośne, ale nie tak skuteczne, jak drugie, które wymaga elektryczności. Palenisko najlepiej, jak będzie się znajdowało w samym środku budynku. To rozwiązanie jest niezależne od instalacji grzewczej, może być stosowane samodzielnie lub równolegle.
Płaszcz wodny
Kominek z płaszczem wodnym, który jest włączony do instalacji centralnego ogrzewania z zasady pełni rolę pomocniczego źródła ciepła. W tym przypadku mamy do czynienia z jednej strony z paleniskiem, a z drugiej strony wodnym wymiennikiem ciepła. W tym przypadku ciepło jest przenoszone poprzez wodę, która tłoczona jest przy pomocy pomp obiegowych. Ta instalacja jest jednak bardziej skomplikowana od tej, którą omawialiśmy wcześniej. Należy bowiem wykonać stosowne zabezpieczenia przed przegrzaniem się oraz wzrostem ciśnienia wody.
Komentarze
Prześlij komentarz