Hybrydowe ogrzewanie pompą ciepła

Hybrydowe ogrzewanie pompą ciepła

pompa ciepłaNa pierwszy rzut oka określenie "hybrydowy system" brzmi dość odlegle, aczkolwiek w praktyce jest to coś, co dobrze znamy. Hybrydowe układy grzewcze są stosowane od długiego czasu w wielu domach. Może ona powstać poprzez dodanie kolektorów słonecznych do instalacji z kotłem olejowym, aby obniżyć koszty związane z ogrzewaniem. Hybrydowe zestawy grzewcze, które są gotowe do instalacji są jednak czymś nowym. Najprostszym przykładem systemu hybrydowego jest standardowy kocioł kondensacyjny oraz powietrzna pompa ciepła. To rozwiązanie jest najczęściej proponowane w już powstałych budynkach, ale może z łatwością zostać przystosowany w już istniejących budynkach. Potencjał wymiany starych źródeł ciepła na nowe, jest ogromny. W Polsce powstaje również coraz więcej nowych inwestycji budowlanych. Wraz z wzrostem świadomości inwestorów oraz zaostrzeniem norm emisyjnych, coraz częściej są wykorzystywane ekologiczne źródła energii. Bardzo często również kocioł na paliwo stałe pełni funkcję awaryjnego źródła ciepła.

Hybrydowym systemem grzewczym można nazwać taki, który zapewnia korzystny czynnik ekonomiczny oraz środowiskowy. Będzie to na pewno instalacja solarna, która odpowiada za ogrzanie domu oraz ciepłą wodę użytkową. Solary poprzez górną wężownicę podgrzewają wodę w zbiorniku. Druga wężownica może być zasilana poprzez pompę ciepła lub kocioł na pellet.

Różnorodność hybrydowych rozwiązań grzewczych

Wybór hybrydowego źródła grzewczego jest zależny od potrzeb domowników. System ma być przede wszystkim efektywny oraz podobać się inwestorowi. Głównym celem systemów hybrydowych jest połączenie zalety funkcjonowania kilku systemów, które jak dotąd funkcjonowały oddzielnie. Przykładem takiego systemu jest np. połączenie paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych, które dzięki słońcu są w stanie produkować prąd. Hybrydowa instalacja w zakresie pompy ciepła powstaje we współpracy z kotłem gazowym. Pompa ciepła zapewni wstępne podgrzanie wody. Kocioł gazowy będzie miał natomiast za zadanie dogrzać wodę do odpowiedniej temperatury. Hybrydowa pompa ciepła jest tańszym rozwiązaniem aniżeli gruntowa pompa ciepła, a nieznaczenie droższym od powietrznej pompy ciepła. Urządzenie automatycznie będzie decydować, z którego źródła ciepła korzystać.

Komentarze