Odwodnienia liniowe

Odwodnienia liniowe

W przypadku większości działek będziemy mieli z nawierzchnią utwardzoną, które w małej ilości będzie pochłaniać wodę. Woda będzie się w takiej sytuacji kierować w najniżej położone punkty na działce i tam tworzyć "jeziora". Efektem może być np. zalanie piwnicy lub garażu. Do czasu aż odparuje, woda będzie się znajdować na naszej działce lub spłynie na sąsiednie działki. Jeśli woda ma trwały kontakt ze ścianami budynku lub znajduje się w piwnicy, to niekorzystnie wpływa na trwałość elementów konstrukcji.

Czy odwodnienia liniowe są potrzebne na każdej działce

odwodnienia linioweOdwodnieniem liniowym jest zagłębione w gruncie korytko, które od góry należy przykryć rusztem.  Zadaniem tego systemu jest zbieranie całej wody deszczowej oraz odprowadzanie w wyznaczone miejsce. Ruszt zatrzyma wszelkie liście oraz zanieczyszczenia, które mogłyby zatkać system, którego zadaniem jest przekierowanie wody deszczowej do miejsca, które znajduje się w odpowiedniej odległości od budynku. System zapewnia również bezpieczne poruszanie się po nim. Wielkość oraz sposób montażu jest niemalże dowolny, a zależy wyłącznie od potrzeb inwestora. Czasem system korytek łączy się z systemem orynnowania, a wodę odprowadza się w wyznaczone miejsce. Najczęściej jednak tworzy się pojedyncze korytka, których zadaniem jest odprowadzanie wody jak najdalej od ścian budynku.

Dokąd odprowadzać wodę

By wykonać odwodnienie linowe, trzeba wpierw ustalić możliwości odprowadzenia wody poza działkę. Woda deszczowa na gruncie prawny traktowana jest jak ścieki, co oznacza, iż jest częścią lokalnej gospodarki wodnej. Inwestor musi sobie wobec tego zdawać sprawę z obowiązującego Prawa Wodnego. Jeśli odwodnienie liniowe jest wykonywane na działce, gdzie znajduje się kanalizacja, to również do niej musi być odprowadzana woda deszczowa. Należy wobec tego system zaprojektować tak, aby można było podłączyć go do kolektora kanalizacyjnego. Najpierw jednak możliwość podłączenia do kanalizacji należy uzgodnić z zarządcą sieci kanalizacyjnej. W przypadku kanalizacji ogólnospławnej nie jest wymagane pozwolenie zarządcy kanalizacji. Jednakże jeśli w okolicy naszej działki funkcjonuje wyłącznie kanalizacja bytowa, to nie można do niej odprowadzać wody deszczowej. Jeśli chcemy odprowadzać wodę do kanalizacji, to musimy się liczyć z dodatkową opłatą. Jeśli w pobliżu naszej działki funkcjonuje kanalizacja sanitarna, to również będziemy musieli poszukać innego miejsca dla wody deszczowej. W przypadku przydomowej oczyszczalni również musimy się liczyć z tym, iż wody deszczowej do niej nie odprowadzimy.

Jeśli w pobliżu naszej działki nie znajduje się żadna sieć kanalizacyjna, do której moglibyśmy odprowadzać wodę deszczową, to możemy:
  • rozsączać grunt,
  • odprowadzanie wody do studni chłonnej,
  • odprowadzanie wody do zbiorników retencyjnych.
Jeśli celowo skierujemy wodę deszczową na sąsiednią działkę, to mogą nas czekać negatywne konsekwencje. Wodę deszczową można odprowadzać daleko poza obręb działki za pomocą skrzynek rozsączających lub drenaży. Wyjątkowo można czasem uzyskać zgodę na odprowadzanie wody deszczowej do rowów melioracyjnych lub np. strumienia.

Korytka odprowadzające wodę

Długość korytek waha się zazwyczaj pomiędzy 50 cm a 100 cm, co wymusza na nas łączenie ich ze sobą, aby otrzymać pożądany efekt. Miejsca łączeń korytek należy uszczelniać zgodnie z instrukcjami producenta, zazwyczaj jest to klej mrozoodporny. Niektóre z produktów zostały wyposażone w łączenia pióro-wpust lub "na klik". Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy potrzebowali żadnego uszczelniacza. Szerokość korytek wynosi 7,5 cm, natomiast głębokość potrafi sięgać nawet do 15 cm. Przekrój korytek raczej przypomina literę U, czasem możemy się spotkać z literą V. Zwężenie dolnej części korytka służy przyśpieszeniu prędkości płynącej wody w celu samooczyszczenia. Wewnętrzne krawędzie korytek muszą być idealnie gładkie, co uniemożliwi zatrzymywanie się na nich jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Z czego zrobione są korytka

Korytka mają bardzo mocną oraz samonośną konstrukcją. Najczęściej są produkowane z:
  • polimerobetonu - jest to beton z dodatkiem żywicy o ziarnistego kwarcu,
  • betonu włóknistego - dodaje się do niego włókno szklane lub polimerowe,
  • zwykłego betonu,
  • tworzyw sztucznych np. polipropylenu.

Trwałe ruszty korytek

Ruszty, które częściej są nazywane kratkami, otrzymujemy zazwyczaj w komplecie z korytkami. Ważnym aspektem kratek jest nie tylko ich praktyczne zastosowanie, ale również i estetyka. Zazwyczaj spotkamy się z kratkami ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Część z rusztów można montować na zacisk, co znacznie przyśpiesza zakończenie prac. Wzory kratek są bardzo różnorodne, każdy inwestor znajdzie coś dla siebie.

Komentarze