Jak zacząć inwestować

Jak zacząć inwestować?


Podjęcie decyzji o inwestowaniu nie jest łatwą decyzją. Najpierw musimy określić, na co chcemy pozyskać środki. Kolejnym krokiem jest ustalenie, jakiego rodzaju inwestycje wybierzemy, krótko czy długoterminową. Chcesz szybko osiągnąć zysk, a może wolisz przyjąć strategię długoterminową? To już zależy od ciebie, w zależności, co uważasz za bardziej odpowiednie.

Jak zacząć inwestowaćInwestor- osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która posiada wkład finansowy mogący przynieść zamierzone wcześniej korzyści.

Rozpoczęcie inwestowania należy rozpocząć od określenia:

- celu inwestycyjnego,
- czasu realizacji celów inwestycyjnych,
- własnych możliwości finansowych,
- poziomu do podjęcia ryzyka,
- strategii inwestycyjnej.

Cel

Jeśli posiadasz określony kapitał, racjonalnym działaniem jest chęć jego powiększenia, tak aby pracował na siebie. Marzysz o wybudowaniu hotelu bądź restauracji? Być może twoje plany są jeszcze większe i wybiegasz dalece w przyszłość, aby pomóc dzieciom wejść w dorosłe życie z pewnym zabezpieczeniem? Takich pomysłów może być mnóstwo, ważne aby zostały dokładne przemyślane, a sama innowacja musi być poprzedzona pewnymi czynnościami, jak planowanie, rozeznanie rynku, sprawdzenie alternatywnych źródeł dochodu.

Czas

Następnym krokiem jest określenie czasu, w jakim chcemy zrealizować nasze cele. Jak już wyżej ustaliliśmy, mogą być one krótko i długoterminowe. Pomoże nam to w określeniu, kiedy możemy spodziewać się pierwszych profitów. Nie chcielibyśmy, aby nasza inwestycja przynosiła dochody w długim  okresie, gdy planowaliśmy jak najszybszy przychód.

Możliwości

Rynek daje nam wiele perspektyw. Zastanów się pierw, czy chcesz usytuować swój kapitał w jednym miejscu, czy może preferujesz rozlokować go na części. Proponujemy drugą opcję, ponieważ jest dużo bezpieczniejsza i chroni cię przed negatywnymi zmianami w jednym obszarze. W razie, gdy planowana inwestycja się nie uda, zawsze zostaje druga przynoszącą korzyść majątkową. Jeśli nie posiadasz zbyt dużych funduszy, najpierw postaraj się odkładać regularnie mniejsze kwoty. Zdziwisz się, gdy zobaczysz, ile przynoszą regularne oszczędności. Możesz w tym celu posłużyć się prostymi kalkulacjami, np. zapisywać i grupować codziennie wydatki, a na koniec miesiąca sprawdzić, w jakiej grupie jest największa szansa na oszczędności.

Potem pozostaje wybór odpowiedniej inwestycji dla siebie. Najbezpieczniejsze są te odnoszące się do gwarantowanych zysków, mamy tutaj do wyboru lokaty, obligacje: miesięczne, kwartalne, półroczne, roczne, kilkuletnie. Kwota, jaką przeznaczysz, musi odpowiadać twoim możliwościom finansowym. Warto zachować rozsądek przy inwestowaniu, aby nie stracić wszystkiego. Należy trzymać się zasady, aby w ryzykowne przedsięwzięcia inwestować wyłącznie kapitał, który możemy stracić. W przeciwnym razie skutki będą katastrofalne.

Ryzyko

Powinniśmy wziąć pod uwagę nasz wiek, wysokość zarobków, przyjęty horyzont czasowy inwestycji. Każdy z nas posiada inny poziom ryzyka. Ludzie są podzieleni na dwie kategorie – skłonnych do ryzyka oraz tych bardziej ostrożnych. Powinieneś zastanowić się, do jakiej grupy się zaliczasz. Jedni lubią pewne inwestycje bez większego ryzyka, nawet gdy trzeba poczekać dość długo, aby cos zyskać. Drudzy zaś są na tyle pewni siebie, że nie straszne im wahania finansowe i perspektywa utraty kapitału. Jeśli nie posiadasz, choć odrobinę żyłki ryzykanta, nie powinieneś angażować się w inwestycje o dużej stopie zwrotu, ale dużym ryzyku. Może być to dla ciebie zbyt wiele, gdy okaże się, że twoje środki chwilowo się zmniejszą. Taka decyzja może okazać się dla ciebie zbyt kosztowna, która znacząco wpłynie na twoje życie. Stąd też dla początkujących zaleca się bezpieczne formy lokowania oszczędności jak lokaty średnio i długoterminowe, czy obligacje skarbowe.

Wybór

Strategia inwestycyjna powinna zawierać wszystkie możliwe składniki, mogące mieć wpływ na decyzje inwestycyjne inwestora. Dobrze sprecyzowana strategia jest skoordynowana do indywidualnych cech inwestora. Powinna oczywiście być co jakiś czas weryfikowana, gdyż zmieniają się nasze indywidualne cechy, charakter, sytuacja dochodowa czy rodzinna.

Wyróżniamy 3 rodzaje profili inwestycyjnych:

1. Stabilnego wzrostu- jest to profil przeznaczony dla osób ostrożnych, z reguły lubiących bezpieczeństwo, oraz takich, którzy w wolnym tempie osiągają przychód.
2. Zrównoważony – przeznaczony dla osób wyróżniających się średnią wrażliwością do podejmowania ryzyka, w pełni uznających niepewność stopy zwrotu, spodziewających się większych przychodów niż przeciętnie osiągany z lokat bankowych.
3. Agresywny – jest odpowiedni dla osób skorych do ponoszenia dużej ryzykowności i spodziewających się ogromnych przychodów w krótkim czasie, którzy otrzymują nietuzinkowy zysk, ale muszą brać pod uwagę nagłe straty poniesionych dochodów.

Reasumując, jeżeli zależy nam na szybkim zysku, musimy mieć świadomość, że wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem utraty środków, jeśli natomiast preferujemy stabilizację i bezpieczeństwo niezbędne jest uzbrojenie się w cierpliwość i oczekiwanie stabilnego zysku w dłuższym czasie.

Komentarze