Ceglana ściana we wnętrzu i na elewacji

Ceglana ściana

Dawniej budując dom, do elementów wyglądających jak cegła używano tradycyjnego materiału, który jest nie tylko kosztowny, ale i ciężki. Cegły w związku z tym mogły mieć negatywny wpływ na strop. Dziś w ofercie znajdziemy bardzo wiele zamienników, które imitują swoim wyglądem cegły. 

Elementy ceglane jako dekoracje

cegłaŚciany mogą być obkładane płytkami z przyciętej cegły lub płytkami ceramicznymi imitującymi cegłę. Inną opcją są ręcznie formowane ceglano-podobne elementy, które pomogą zmniejszyć koszty oraz nadać realizmu wnętrzom. W tradycyjnych wnętrzach zalecane jest, aby stosować elementy postarzane, aby uzyskać jak najlepszy efekt. W zależności od wnętrza można dostosować kolor elementów ceglanych od delikatnych pasteli po biel, która będzie kontrastować z elementami wnętrz. Płytki ceglane mogą zostać pomalowane złotą lub srebrną farbą. By podkreślić piękno elementów ceglanych można użyć oświetlenia nadającego klimat. 

Jak układać ceglane elementy

Okładziny ceglane są układane na odpowiednio przygotowanym podłożu, które przed rozpoczęciem prac należy wyrównać oraz zagruntować. Płytki muszą być zabezpieczone przed ewentualnym obsuwaniem właściwym montażem oraz zaprawą. Wykorzystuje się do tego zębatą pacę, spoiny wypełnia się specjalną zaprawą. Przy elementach imitujących fakturę cegły koszty będą niższe, a montaż prostszy.

Jak łączyć ceglane okładziny

Elementy ceglane bardzo dobrze komponują się z wszelkiego rodzaju drewnem. Bardzo fajnie wyglądają również ceglane wykończenia przy stolarce okiennej oraz drzwiowej. Płytki z cegły mogą być:
  • gładkie,
  • z fakturą,
  • w macie,
  • półpołysku,
  • połysku.

Komentarze