Samodzielne udrażnianie rur i kanalizacji

Udrażnianie rur i kanalizacji

udrażnianie rurOdpływ w zlewozmywaku lub w kuchennej umywalce może się zatkać. Nie każdy jednak zna liczne możliwości, które można zastosować, aby odetkać rury. Czynności związane z odtykaniem rur może wykonać praktycznie każdy początkujący majsterkowicz. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby instalacja wodno-kanalizacyjna została wykonana prawidłowo. Istotne jest, aby przestrzegać wszelkich spadków oraz średnic rur. Ogromne znaczenie ma również materiał, z którego będą wykonane rury, którym zazwyczaj jest wysokiej jakości tworzywo sztuczne. Trzeba pamiętać, że nawet bardzo dobrze wykonana kanalizacja, może się zapchać, jeśli będziemy do niej wrzucać np.:
  • duże ilości pożywienia, zwłaszcza gdy jest ono tłuste,
  • stałe odpady np.: kości, szmatki, wata, trociny,
  • gruz, piasek,
  • agresywne środki chemiczne.

Zatkany syfon

Zadaniem syfonu jest zapobieganie przedostawania się zapachów z kanalizacji. Nowoczesne syfony są tak skonstruowane, aby można je było bez problemu wykręcić. Pod syfon należy podstawić miskę, aby mógł spłynąć do niego brud wraz z wodą, który przyczynił się do jego zatkania. Po wyczyszczeniu syfon należy przykręcić. Jeśli jest to żeliwny syfon starszej generacji, to lepiej jest wezwać do jego przepchania hydraulika. Taki syfon nie tylko bardzo ciężko jest zdemontować, ale również przepchać.  Syfon żeliwny powinien być wyposażony w tzw. rewizję, przez którą można wprowadzić sprężynę do przepchania, ale jest to bardzo ciężkie.

Przepychaczka

Są to przyrządy, które najlepiej nadają się do udrażniania  syfonów oraz umywalek. Tradycyjna przepychaczka składa się z drążka oraz przymocowanego do niego gumowego kielicha. Nowocześniejsze przepychaczki są wyposażone w pneumatyczny mechanizm, który ułatwia przepchanie każdego rodzaju rur. By przystąpić do udrażniania rur, należy wpierw gumowym kielichem  zatkać otwór odpływowy gumowym kielichem oraz docisnąć go kilkakrotnie przy pomocy drążka. Gdy zgromadzona w zlewozmywaku lub umywalce woda odpłynie, trzeba nalać świeżej i powtarzać zabieg, dopóki nie będziemy zadowoleni z efektu. Ten sposób na zatkane rury jest bardzo popularny, ale z czasem może doprowadzić do zatkania rur w miejscach, w których mają one większą średnicę. By uniknąć tego problemu, gumowy kielich ustawia się nad odpływem,  lekko naciska oraz ciągnie w górę. Nieczystości powinny wypłynąć do miejsca, z którego możemy je bezproblemowo usunąć.

Chemia a zatory w rurach

Środki chemiczne działają zazwyczaj na zator wyłącznie w miejscu, w którym zostaną użyte. Rozpuszczone nieczystości, które zgromadzą się w syfonie, raczej powinny zostać pokonane, ale z zatkaną rurą odpływową może być już problem. Różnorodność środków do czyszczenia rur na sklepowych półkach zapewnia nam spore możliwości. Trzeba mieć świadomość, iż nie wszystkie środki nadają się do każdej instalacji.

Jak podejść do zatoru

Jeśli zawiodły nas wszystkie poprzednie rozwiązania, to będziemy zmuszeni do wykorzystania urządzeń mechanicznych.  Są to np. żmije ręczne lub mechaniczne. Ręczna sprężyna do udrażniania rur to drut zwinięty w spiralę o długości od 1,5 m do 5 m. Z jednej strony zakończona jest ostrym szpicem, a z drugiej strony drewnianą korbą.  Należy jej używać z wyczuciem zwłaszcza, jak używa się jej w przypadku starej instalacji kanalizacyjnej. Do usunięcia zatoru w jej przypadku będą potrzebne dwie osoby, jedna osoba jest odpowiedzialna za przytrzymanie, a druga kręci korbką. Wszystkie czynności związane z przepychaniem rur spiralą ręczną winny być wykonane w rękawicach. Sprężynę można kupić w większości sklepów instalacyjnych. Grubość sprężyny jest dobierana w zależności od średnicy odpływu. Długość sprężyny wybiera się w zależności od umiejscowienia zatoru oraz rodzaju zatoru.

Zator w przykanaliku

Jeśli niedrożne okazało się przyłącze kanalizacyjne, to należy wezwać ekipę z przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji. Posiadają oni odpowiedni sprzęt, który powinien wystarczyć do udrożnienia rur o o większej średnicy.

Komentarze

Prześlij komentarz