Jak pozbyć się zacieków oraz plam na ścianach

Zacieki oraz plamy na ścianach

plamy na ścianie
Zacieki oraz plamy na ścianach są zmorą nawet dla bardzo doświadczonych malarzy. Jeśli są one przyczyną pleśni lub grzybów na ścianie, to trzeba niestety poświęcić dłuższą chwilę na to, aby pozbyć się źródła problemu. Przy remoncie ścian nie jest istotne, z jakiego materiału są one wykonane, lecz to, iż mają być one suche. W budowlance możemy się spotkać z wieloma metodami osuszania ścian, lecz my skupimy się na tych najpopularniejszych. Metody możemy podzielić na inwazyjne oraz nieinwazyjne rozwiązania mechaniczne, a także chemiczne. Każda z tych metod przyśpiesza znacząco efektywność, aniżeli naturalne osuszanie mieszkania np. poprzez otwieranie okien. Jedną z najbardziej popularnych metod nieinwazyjnych jest wykorzystanie odpowiednich nagrzewnic. Kluczowe znaczenie będzie miała dla nas wentylacja na odpowiednim poziomie, aby jak najszybciej pozbyć się wilgoci z pomieszczeń. Z metod chemicznych, które są inwazyjne najpopularniejsze to:
  • iniekcja krystaliczna,
  • termoiniekcja.
Najprościej rzecz ujmując chemiczne metody, opierają się o nawiercanie otworów w ścianach, które wypełniane są zaprawą cementową ze specjalnymi dodatkami. Zadaniem aktywatorów jest rozejście się po całej ścianie oraz stworzenie szczelnej izolacji. Metody chemiczne uznaje się za najskuteczniejsze, które działają bez względu na rodzaj materiałów budowlanych użytych przy wykonaniu ściany.

Wraz z osuszeniem ścian należy przystąpić do likwidacji grzybów oraz zabezpieczyć przed ponownym ich powstaniem. Odgrzybienie polega na mechanicznym usunięciu grzyba ze ścian oraz dwukrotnym spryskaniu środkiem grzybobójczym. Za każdym razem należy poczekać, aż środek grzybobójczy wyschnie oraz przystąpić do następnego spryskania. Po wyschnięciu należy pomalować na nowo miejsca, w których znajdował się grzyb farbą izolacyjną.

Czym usuwać zabrudzenia ze ścian

Do malowania ścian z zaciekami lub zabrudzeniami polecany jest grunt wsiąkający głęboko w ściany oraz farby akrylowe. Można również użyć emulsji, które mają wzmocnione właściwości odnośnie krycia powierzchni. Ściany, które są bardzo mocno poplamione należy, malować w trzech etapach, po każdym należy dać odpocząć farbie, aby mogła dobrze wyschnąć. W pierwszej kolejności należy nałożyć grunt, później farbę gruntującą, a następnie dopiero należy nałożyć dwie warstwy farby. W przypadku farb są również takie, które zawierają preparaty grzybobójcze, jeśli wciąż mamy obawy przed nawrotem problemu. Do wszelkich pomieszczeń, gdzie występuje podwyższony poziom wilgoci np. łazienka. 

Komentarze