Badanie geotechniczne gruntu

Badanie geotechniczne gruntu

Badania geotechniczne gruntuJeśli planujesz budowę domu, z pewnością chcesz, aby był on stabilny. Dlatego ważne jest wykonanie badania geotechnicznego w celu określenia warunków wodno-gruntowych podłoża pod inwestycję.  Geotechnik wykonuje kilka odwiertów, aby określić warstwy i  rodzaje gruntu  oraz poziom wód gruntowych. Jeżeli okaże się, że poziom wody gruntowej jest wysoki, należy zrezygnować z podpiwniczenia, gdyż będzie to bardzo kosztowne i nieopłacalne. W sytuacji, gdy na działce często stoi woda, warto pomyśleć o skutecznym osuszeniu. Jest to bardzo ważna czynność, która pozwala nam na określenie podłoża, na którym planujemy budowę domu. Znając dokładnie teren, możemy spokojnie zaprojektować fundamenty. Czym więcej odwiertów, tym dokładniejsze badanie. Jeśli dokładnie chcemy zbadać poziom wód, powinniśmy wykonać badanie w różnych porach roku. Latem poziom jest zdecydowanie niższy aniżeli wiosną. Odwiert wykonuje się w narożach budynku i ewentualnie na przecięciu przekątnych. Podpiwniczone domy powinny mieć wykonany odwiert na 6 m, a niepodpiwniczone na 3 m. Koszt takiego badania kształtuje się na poziomie  od 100 do 170 zł za jeden odwiert, w cenę wliczone są już koszty dokumentacji. Badania trwają  ok. 2 godzin, a na pełną dokumentację czekamy do 2 tygodni.

Dokumentacja Geotechniczna

Dokumentacja składa się z dwóch części opisowej i graficznej.

  • opisu warunków wodnych, w tym informacji o głębokości zalegania wód gruntowych i prognozy wahań tych poziomów,
  • informacji geotechnicznych, czyli dotyczących poszczególnych warstw gruntów znajdujących się na działce z podanymi głębokościami zalegania i grubościami warstw,
  • wniosków i zaleceń (informacje dotyczące wyboru sposobu posadowienia, rodzaju i stanu gruntów, na których będą oparte fundamenty, głębokość zalegania wód gruntowych z podaną rzędną ich poziomów, uwagi o możliwościach odwodnienia, sposobach zabezpieczenia skarp, wykopów i środkach zapewniających bezpieczne prowadzenie budowy).

W części graficznej znajduje się plan, na którym są naniesione punkty wierceń i linie przekrojów geotechnicznych, a jeżeli były wykonywane odkrywki, to miejsca ich lokalizacji. Powinny być również zamieszczone przekroje geotechniczne z zaznaczonymi warstwami gruntu. Następnie oceniany jest rodzaj i stan gruntu, podane są symbole geotechniczne, a także poziomy wód gruntowych.

Co więcej, często  wykonywane są badania terenowe i laboratoryjne z wynikami analiz chemicznych prób wody.

Skutki niewykonania badania geotechnicznego

Rezygnacja z badania często prowadzi do nierównomiernego osiadania budynku, pękania ścian oraz pojawiania się wody gruntowej lub wilgoci w piwnicach. W takim wypadku narażamy się na katastrofalne skutki i ogromne koszty związane z naprawą.

Nawet po wykonaniu badań geotechnicznych warto samemu podjąć próbę oceny działki, na której planujemy budowę domu, przyjrzeć się zabudowie w okolicy. Powinniśmy poszukać rowów melioracyjnych i studni, następnie ocenić poziom wody. Jeśli znajduję się jej tam dużo, będzie to świadczyć o podwyższonym poziomie wód gruntowych. Obserwacje terenu również można ocenić, analizując roślinność, jaka znajduje się w pobliżu. Trzcina i sitowie rosną na terenach mokrych, natomiast sosny na tych bardziej suchych.

Komentarze