Odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych

Odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych

odstępstwo od przepisów budowlanychPrzepisy dotyczące budownictwa obowiązują wszystkich, jednakże występują sytuacje, w przypadku których możemy się spotkać z odstępstwem od przepisów techniczno-budowlanych. Możliwość odstąpienia od przepisów budowlanych przewiduje art. 9 ust. pierwszy prawo budowlane. Odstępstwo jest przewidziane względem wszystkich rozporządzeń wydanych na podstawie art. 7 prawa budowlanego. Biorąc pod uwagę budownictwo jednorodzinne będzie nas głównie interesować rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać i ich usytuowanie, które wskazuje:
  • parametry dojazdów oraz dróg do budynku,
  • liczbę oraz wielkość miejsc postojowych dla samochodów osobowych,
  • odległości budynków od granic z sąsiednimi działkami,
  • regulacje dotyczące urządzeń budowlanych jak np. szamba, oczyszczalnie ścieków, studnie.
Odstępstwo od przepisów budowlanych dostępne jest zarówno dla inwestycji wymagających pozwolenia na budowę, jak i zgłoszenia budowlanego.

Kiedy uzyskamy zgodę na odstępstwo do przepisów budowlanych

Każdy przypadek jest analizowany indywidualnie przez zespół ekspertów, którzy wskażą, czy inwestycja może zagrażać życiu innych osób. Istotne jest to, iż inwestycja nie może wypływać negatywnie na:
  • bezpieczeństwo mienia,
  • warunki środowiskowo-sanitarne,
  • warunki użytkowe,
  • środowisko.
Najczęstszymi przypadkami odstępstw są sytuacje, gdy pozwala się zmniejszyć odległość od granicy działki poniżej minimalnej, gdy mamy do czynienia z domem jednorodzinnym. Działka może być zbyt wąska, aby usytuować na niej dom w zgodzie z przepisami budowlanymi. Słuszną argumentacją na pewno w oczach organów nie będzie np. wielkość rodziny oraz koszt związany z wybudowaniem domu

O zgodę na odstępstwo budowlane możemy się starać zarówno np. przed złożeniem pozwolenia na budowę, jak i w trakcie trwającego postępowania. Złożenie wniosku o odstępstwo od przepisów budowlanych może okazać się o wiele korzystniejsze, gdyż pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów. Jeśli decyzja budowlana została już wydana, to nie możemy się już starać o odstępstwo od przepisów budowlanych

Wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych

Inwestor składając wniosek o odstępstwo od przepisów budowlanych, rozpocznie jedną z najbardziej skomplikowanych procedur w prawie budowlanym. Nie ma określonego wzoru pisma, ale musi ono na pewno zawierać:
  • ogólne parametry projektowanego budynku,
  • propozycję rozwiązań zamiennych, które spełnią oczekiwania norm prawa budowlanego,
  • projekt zagospodarowania działki.
Dokumenty powinny być przygotowane przez projektanta, który posiada stosowne uprawnienia. Trzeba poświęcić dodatkowo chwilę, aby wskazać organowi dlaczego nasz przypadek jest wyjątkowy np. poprzez wskazanie na kształt działki

Decyzja o odstępstwie od przepisów

Po otrzymaniu wniosku uprawniony organ jest zobowiązany do wystąpienia do ministra, który ustanowił obowiązujące przepisy techniczno-budowlane dla danego obiektu z wnioskiem o uzyskanie  stosownego upoważnienia. Minister upoważnia uprawniony organ do wydania odstępstwa od przepisów budowlanych, jeśli będzie ono znajdowało umocowanie w prawie budowlanym. Upoważnienie wydane przez ministra nie gwarantuje inwestorowi pozytywnie rozpatrzonej sprawy, gdyż to  starosta/prezydent podejmuje decyzję. 

Brane pod uwagę będzie:
  • ukształtowanie terenu nieruchomości ,
  • przepis techniczno-budowlany, od którego ma być udzielone odstępstwo,
  • stan zagospodarowania sąsiednich nieruchomości,
  • proponowane rozwiązania zastępcze w zgodzie ze sztuką budowlaną.
Plan miejscowy lub warunki zabudowy nie mają tutaj większego znaczenia ze względu na wyjątkowy charakter sytuacji. Możliwe jest więc dopuszczenie projektu, który łamie planistyczne zapędy gminy. Postępowanie kończy się wydaniem postanowienia, w którym zostaje udzielone pozwolenie lub odmowa pozwolenia na odstępstwo. Na wydane pozwolenie nie można złożyć zażalenia. 

Sąsiedzi nieruchomości

Zasadniczo w postępowaniu o udzielnie pozwolenia na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych bierze udział wyłącznie inwestor. Sąsiedzi zostaną powiadomieni, jeśli w oczach uprawnionego organu staną się stroną postępowania. Sąsiedzi nie zostali wyposażeni w możliwość odrębnego kwestionowania udzielenia zgody na odstępstwo od przepisów. Dopiero w odwołaniu mogą kwestionować meritum, na podstawie którego wniosek został rozpatrzony pozytywnie. 

Komentarze