Budowa domu zimą

Budowa domu zimą

Budowa domu
Wraz z nadejściem zimy, firmy budowlane przestają pracować pełną parą. Nie oznacza to, iż budowy są całkowicie wstrzymywane. Przede wszystkim wykonywane są prace wewnątrz budynków, czasem również w zależności od temperatury na zewnątrz. Rynek budowlany rozwinął się, pozwalając wykorzystywać część materiałów budowlanych w trakcie mrozów. Jednakże, by móc korzystać z danych materiałów budowlanych w trakcie zimy, trzeba się restrykcyjnie stosować do zaleceń producentów.

Harmonogram prac budowlanych

Każda budowa musi być poprzedzona stworzeniem stosownego harmonogramu prac budowlanych. Będzie on przede wszystkim wymagany np. przez bank, który będzie chciał mieć pewność profesjonalizmu przeprowadzonych prac budowlanych. Należy uwzględnić możliwości generalnego wykonawcy lub wykonawców, którzy będą się opiekować naszą inwestycją. Budowa domu od wiosny do jesieni jest raczej nierealna, dlatego trzeba określić również, co będzie się dziać w trakcie zimy. Największym wrogiem naszego domu będą oczywiście niskie temperatury oraz wysoka wilgotność. Niektóre prace można wykonać w trakcie zimy dzięki rozwojowi technologicznemu, lecz trzeba mieć także świadomość z wynikających niebezpieczeństw. Na zimę powinno się pozostawiać jak najmniej prac zewnętrznych. Tzw. prace mokre należy wykonywać w temperaturze +5o Celsjusza. W pogodne dni istnieje możliwość dalszego murowania pod warunkiem wykorzystania stosownych zapraw murarskich, które są odporne na działania niskich temperatur oraz wilgotności. Również pracownicy budowlani muszą mieć zapewnione stosowne warunki pracy podczas minusowych temperatur.

Ocieplenie oraz tynkowanie

Zarówno ocieplenie, jak i prace zewnętrzne wykończeniowe można prowadzić zimą jedynie przy wykorzystaniu materiałów do tego przeznaczonych. Prace należy wykonywać etapami, gdyż potrzeba więcej czasu na to, aby np. zaprawa murarska związała. Spora część materiałów wymaga, aby temperatura wynosiła minimalnie 0o Celsjusza również przez pewien okres po wykonaniu prac. Wiązanie wszelkich klejów w niskich temperaturach wymaga o wiele dłuższego czasu.  Ocieplenie powinno zostać osłonięte na okres wstrzymania prac budowlanych, niezabezpieczenie go spowoduje zżółknięcie oraz skruszenie. Istotne jest wobec tego, aby przed nakładaniem tynku, zeszlifować delikatnie styropian.

Prace wewnątrz budynku

Doprowadzenie inwestycji do stanu surowego zamkniętego przed nadejściem zimy, można uznać za sukces. Ujemne temperatury w przypadku ogrzewania wewnątrz budowli nie przeszkadzają w prowadzeniu dalszych prac budowlanych. Ukończona musi być również wentylacja, aby w budowli była właściwa cyrkulacja powietrza. 

Zimowe materiały budowlane

Wszelkie zaprawy murarskie, które będziemy stosować w okresie zimowym, powinny mieć zwiększoną zawartość cementu. Dzięki mniejszej zawartości wody powinny być w stanie związać w odpowiednim czasie. Dodatki do mieszanek, które przyśpieszają wiązanie oraz twardnienie, pozwalają na poszerzenie możliwości prac w trakcie zimy. Trzeba również zwracać uwagę na termin przydatności materiałów budowlanych wraz z zaleceniami producenta.

Zabezpieczenie placu budowy

W przypadku, gdy nie udało nam się doprowadzić do stanu surowego zamkniętego.  Wobec tego zostaniemy zmuszeni do zabezpieczenia nie tylko budowli, ale również materiałów budowlanych. Materiały budowlane muszą być przede wszystkim zabezpieczone przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi. Istotne jest, aby przed przemarzaniem zabezpieczyć grunt w okolicy fundamentów. Kluczowym jest również, aby woda po topniejącym śniegu mogła znaleźć swobodne ujście z terenu budowy. W przypadku, gdy nie zamierzamy ogrzewać domu zimą, a instalacja wodna została zamontowana, to trzeba ją stosownie zabezpieczyć. 

Komentarze