Wentylacja hybrydowa

Wentylacja hybrydowa

wentylacja hybrydowaW Polsce wciąż najczęściej stosowaną wentylacją, jest wentylacja naturalna, o której również mówi się, iż jest wentylacją grawitacyjną. Posiada ona bardzo szeroką gamę zwolenników, którzy cenią sobie jej funkcjonowanie bez potrzeby prądu. Koszty eksploatacji ograniczają się jedynie do okresowego sprawdzania i czyszczenia kanałów wentylacyjnych. Zalet wentylacji naturalnej nie należy negować, lecz mieć także świadomość jej wad. Jedną z największych jest uzależnienie jej funkcjonowania od warunków atmosferycznych, które często sprawiają, iż nie jest ona w stanie zaspokoić potrzeb domowników. Warunki atmosferyczne są w stanie doprowadzić do odwrócenia ciągu w kanałach wentylacyjnych.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna jest odpowiedzią na wadliwość wentylacji grawitacyjnej. Wymiana powietrza umożliwiana jest dzięki pracy wentylatorów. W większości przypadków mamy do czynienia z dwoma spopularyzowanymi rozwiązaniami:
  • wentylacja wywiewna - w tym systemie zawsze jest zawarty jeden główny wentylator, świeże powietrze napływa do pomieszczeń w sposób naturalny,
  • wentylacja nawiewno-wywiewna - system wentylacyjny wyposażony jest w centralkę, która odpowiada za cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. W tym rozwiązaniu znajduje się również rekuperator, który odpowiada za wymianę ciepła. Dzięki niemu zimą możemy liczyć na odzyskanie części ciepła ze zużytego powietrza.
Zaletą tego rozwiązana jest niezależne funkcjonowanie wentylacji mechanicznej od warunków atmosferycznych. Bardzo wiele osób uważa, iż ten typ wentylacji jest bardzo kosztowny ze względu na zużycie prądu. Ponadto wentylacja mechaniczna na wyższych obrotach potrafi generować hałas, z którym część osób nie potrafi sobie poradzić. Wentylacja mechaniczna jest bardzo dosadnie rozpowszechniona na terenie zachodniej Europy, gdzie zostały wymuszone stosowne normy cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. Z drugiej strony technologia pozwala na zracjonalizowane zużycie prądu.

Wentylacja hybrydowa

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest wentylacja hybrydowa. Jej celem jest połączenie zalet wentylacji naturalnej oraz mechanicznej. Wentylacją hybrydową nazywa się taką, która działa naprzemiennie jak mechaniczna oraz naturalna  lub gdy oba systemu zostały tak skonstruowane, aby wzajemnie się uzupełniać. System jest wyposażony w czujniki, które przełączają się pomiędzy trybami pracy systemu wentylacyjnego w zależności od warunków atmosferycznych.

Wentylacja hybrydowa ma za zadanie wykorzystywać sprzyjające warunki dla działania wentylacji naturalnej. W chwili, gdy te warunki się zmieniają, wkroczyć ma wentylacja mechaniczna. Na rynku istnieją bardo różnorodne rozwiązania w tym zakresie, producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to lepszych rozwiązań. 

Rozwiązania, które są stosowane na zachodzie Europy, skupiają się głównie wokół trzech rozwiązań:
  • wykorzystywanie naprzemiennego ciągu naturalnego oraz mechanicznego w zależności od warunków atmosferycznych,
  • wykorzystywanie głównie ciągu naturalnego, który jest wspierany przez system wentylatorów,
  • wykorzystywanie głównie wentylatorów, które są wspomagane przez wiatr oraz instalację kominową.
Różnorodność koncepcji nie powinna nas odstręczać, gdyż cel każdej z nich pozostaje ten sam. Polega on na minimalizacji użycia energii elektrycznej przy maksymalizacji efektywności systemu wentylacyjnego. 

Komentarze