Jak czyścić i konserwować rynny

Rynny

rynnyOrynnowanie domu będzie funkcjonować prawidłowo, gdy regularnie będę one czyszczone oraz konserwowane. Istotne jest również, aby rynny zostały zabezpieczone przed lodem. Czyszczenie rynien jest bardzo ważne, szczególnie gdy nie mamy okapu dachowego. Montowanie rynien w pobliżu ścian zewnętrznych może zwiększyć ryzyko zawilgocenia, aniżeli w przypadku okapu wysuniętego poza bryłę domu. Rynny muszą być pod stałą kontrolą, aby funkcjonowały prawidłowo. Okresowe czyszczenie oraz konserwacja jest obowiązkową czynnością każdego właściciela domu. Dom, który stoi wśród wysokich drzew, zazwyczaj boryka się z problemem zatykanych rynien przez liście oraz gałęzie.

Czyszczenie oraz przegląd rynien

Szczelność oraz stabilność elementów mocujących jest podstawą każdego systemu rynien. Szczególnie przed zimą trzeba dokonać przeglądu rynien, gdyż zamarzająca woda lub zalegający śnieg mogą je odkształcić. Negatywnym skutkiem braku takich działań może być powstanie nieszczelności oraz wymiana części rynien. 

Najczęściej to właśnie liście i gałązki odpowiadają za zatkanie rury spustowej. Skutkiem będzie przelewanie się wody m.in. na ściany zewnętrzne, co może doprowadzić do ich zawilgocenia. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest uwzględnienie na etapie projektu siatek, które będą zatrzymywać większe zanieczyszczenia. Rynny z takim rozwiązaniem potrzebują większego przekroju do prawidłowego funkcjonowania. 

Rynny z:
  • PCV,
  • miedzi,
  • cynku,
rzadziej zatykają się liśćmi ze względu na gładką powierzchnię. Popularne rynny ze stali z czasem mogą stać się chropowate, a co za tym idzie, o wiele łatwiej będą się zatykać. W miejscach, które są narażone na większy przepływ wody, dobrze jest się zastanowić nad dodatkowymi osłonami. Zapobiegną one przed możliwym przelewaniem wody w newralgicznych punktach systemu rynien.

Zawilgocenie ścian może również powodować zalegający śnieg w rynnach lub niekontrolowany spływ topniejącego śniegu, lodu. Dlatego dobrze jest się zastanowić nad systemem antyoblodzeniowym . Składa się ona elektrycznych przewodów grzejnych wewnątrz rynien. Ich celem jest zapewnienie drożności systemu rynien.

Jak sprawdzać rynny

Oprócz liści należy sprawdzić również, czy nie znajduje się w nich zbyt duża ilość błota, to może to doprowadzić do powstania tzw. czopów. Woda nie mogąc właściwie przepływać, będzie się wylewać bokami na ściany budynku. Dwa razy w roku warto wspiąć się po drabinie i usunąć zalegające śmieci z całego systemu rynien. Czyścić możemy je zwykłą szczotką z krótkim trzonkiem. Możemy również zakupić szczotkę teleskopową, która jest przeznaczona do czyszczenia rynien. Rury spustowe można czyścić wodą pod ciśnieniem. Zaniedbywanie tych obowiązków może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Zazwyczaj będą to w pierwszej kolejności brzydkie zacieki na ścianach, które mogą prowadzić do o wiele gorszych konsekwencji. W niektórych przypadkach woda potrafi dostać się pod okap, co powoduje, iż ocieplenie jest zawilgocone. Wyklucza się w tym przypadku użytkowanie ostrych narzędzi, które mogłyby uszkodzić rynny. Przegląd dobrze jest zaplanować podczas wiosny oraz jesieni. 

Sprawdzenie drożności rur spustowych

Rury spustowe są cięższe do sprawdzenia ze względu na to, iż nie możemy do nich zajrzeć od góry. Najlepiej wobec tego jest wlać do nich wodę pod ciśnieniem od góry oraz obserwować, czy przepływ jest prawidłowy. Ułatwić sprawdzenie drożności rur spustowych mają za zadanie tzw. czyszczaki. Są to otwory, które umożliwiają nam zaglądnąć do wnętrza rur spustowych. W praktyce są to tzw. koszyczki, które umożliwiają nam wyciągnięcie zanieczyszczeń, które się w nim zebrały. Duża ilość błota w rynnach może doprowadzić do sytuacji, gdy w rynnach wyrośnie nam trawa lub mech.

Przydatne dodatki do czyszczenia rynien

Jednym najpopularniejszych dodatków są koszyczki, które osłaniają wloty do rur spustowych. Zatrzymają one większość śmieci, które mogłyby uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie rur spustowych. Dostępne są również siatki ze specjalnego tworzywa, których zadaniem jest osłanianie rynien od góry. Dodatkowe akcesoria nie zwalniają nas od obowiązku dbania o rynny.

Naprawa rynien

Najczęściej drobne nieszczelności powodują powstawanie zacieków na ścianach. Najłatwiej będzie je nam zlokalizować zimą. Będziemy widzieć, w których miejscach zwisają sople lodu. Można również zatkać rury spustowe oraz nalać do nich wody, aby zobaczyć, w których miejscach cieknie woda. W zależności od rodzaju materiału, z którego są rynny, wykorzystywać będziemy specjalne uszczelniacze, złączki uszczelniające lub nieszczelności będą zalutowywane. 

Rynny powinny być montowane pod takim kątem, aby wpadał do nich deszcz, a śnieg z dachu omijał je. Praktyka jednak bardzo często zmusza do regularnych kontroli systemu rynien.  

Komentarze