Beton i jego rodzaje

Beton

BetonOgrom rodzajów betonu, który posiada rozmaite właściwości pozwala architektom na niemal nieograniczone możliwości. podstawowymi składnikami betonu jest:
  • spoiwo hydrauliczne,
  • kruszywo,
  • woda.
Spoiwem hydraulicznym jest cement, czasem są do niego dodawane określone minerały, aby uzyskać odmienne właściwości. Dzięki zmieszaniu z wodą tworzy się odpowiedni zaczyn, który powoduje twardnienie oraz wiązanie mieszanki. Zadaniem wody jest również, aby mieszanka zachowała odpowiednią konsystencję. Zadaniem kruszywa jest wypełnić mieszankę, a wielkość poszczególnych ziaren jest wybierana w zależności od właściwości, jakie chce się uzyskać. Trzy główne składniki odpowiadają za podstawowe właściwości betonu określonej klasy. Aktualnie bardzo rzadko stosuje się żelbeton, który nie posiada żadnych dodatków. 

Zwykły beton jest bardzo wytrzymały, ale jednocześnie ciężki, co oznacza, iż zimą nie da się go wykorzystać. Klasyczna mieszanka betonu jest bardzo niejednorodna, oznacza to rozwarstwienia. Po stwardnieniu mieszanka betonu lubi bardzo często pękać. W związku z trendami ekologicznymi oraz ograniczeniami klasycznej mieszanki, producenci zaczęli promować nowe produkty. Dodawanie określonych składników wpływa przede wszystkim na:
  • płynność,
  • skurcz,
  • urabialność.
Oznacza to w praktyce np. zmniejszenie ciężaru betonu lub czasu wiązania. 

Klasa betonu

Klasa betonu oznacza ilość naprężeń ściskających, jakie może znieść dana mieszanka betonu. Oznaczenia liczbowe przy danej klasie oznaczają wytrzymałość na ściskanie próbek o kształcie walca oraz sześcianu. Kształt sześcianu jest najkorzystniejszy względem naprężeń, które występują wewnątrz betonu. Dawniej wytrzymałość betonu była określana na kostkach oraz oznaczana wyłącznie literą B. Na budowach bardzo często do teraz używa się starych oznaczeń. Z zasady im więcej spoiwa w stosunku do wody w mieszance, tym beton będzie wyższej klasy. Zwiększanie zawartości cementu w mieszance ma zły wpływ na właściwości reologiczne np. skurcz. W praktyce oznacza to, iż po związaniu powstają pęknięcia. Częściowo są one ograniczane przez odpowiednie  zbrojenia, lecz najczęściej stosowane są odpowiednie domieszki chemiczne

Zbrojenie betonu

Beton jest podatny na zniszczenia podczas rozciągania. W praktyce oznacza to, iż takie elementy są zbrojone prętami oraz siatkami stalowymi. To, jak dany element jest zbrojony zależy od głównej strefy zbrojenia danego elementu. Stal ma za zadanie przejąć naprężenia rozciągające, a beton ściskające. 


Beton samozagęszczalny

Powietrze z tej mieszanki jest odprowadzane  podczas wiązania pod wpływem siły wyporu. Oznacza to, iż nie jest wymagane mechaniczne wibrowanie. W przypadku tej mieszanki najistotniejsza jest konsystencja oraz urabialność. Najważniejsze jest, aby beton samozagęszczalny bardzo szybko wypełnił formę oraz otulił zbrojenie

Beton ze zbrojeniem rozproszonym

Inaczej nazywany jest tzw. fibrobetonem lub włóknobetonem. W całej jego strukturze powinny być rozproszone regularnie:
  • włókna stalowe,
  • włókna polipropylenowe,
  • włókna szklane.

Beton lekki

Ciężar betonu lekkiego nie przekracza 2000 kg /m3. Najczęściej stosowany jest jako warstwa wyrównawcza oraz pod ogrzewanie podłogowe ze względu na swoje właściwości. Stosowany jest wszędzie tam, gdzie masa innych mieszanek jest zbyt duża.

Beton wysokowartościowy

Wytrzymałość na ściskanie tego betonu musi wynosić minimalnie 60 MPa. Oznacza to, iż jest bardzo trwały oraz odporny na działania z zewnątrz, a także jest wodoszczelny. Składniki są dobierane tak, aby wszelkie parametry były na jak najwyższym poziomie. 

Beton wodoszczelny

Można uzyskać poprzez minimalizację porowatości mieszanki dzięki odpowiednim proporcjom. Wodoszczelność betonu jest określona od W2 do W12. Wodoszczelność jest sprawdzana na odpowiednich próbkach.

Beton odporny na ścieranie

Stosowany jest również w przypadku np. podjazdów do garażu, aby nie ulegnąć szybkiemu zniszczeniu. Składniki mieszanki są dobierane w zależności od rodzaju ścierania:
  • przedmiotami o płaskich powierzchniach,
  • kruszywem sypkim np. żwirem.

Beton architektoniczny

Betonem architektonicznym może być z zasady każdy inny beton, o ile jego parametry spełniają założenia wyznaczone przez architekta np:
  • kolor,
  • faktura,
  • kształt.


Komentarze