Wymarzony ogród - wywiad z inwestorem

Wymarzony ogród

ogródZima jest okresem, gdy należałoby zacząć zastanawiać się nad wizją architektury krajobrazu wokół naszego domostwa. Dzięki odpowiedniemu krajobrazowi naszego domostwa w okresie letnim będziemy się mogli relaksować po ciężkim dniu pracy. Do tak obszernej przestrzeni będziemy potrzebowali architekta, który pomoże nam ją umiejętnie zagospodarować.  Do stworzenia funkcjonalnego ogrodu przede wszystkim architekt musi poznać potrzeby inwestora, który może zostać jego potencjalnym klientem.

Wywiad z inwestorem

Wielu wywiad kojarzy się wyłącznie z zawodem dziennikarza, poniekąd nie do końca jest to racja. W przypadku niemalże każdego zawodu analiza potrzeb klienta jest nieodzownym elementem sukcesu. Wywiad z inwestorem powinien zawierać pewne zasadnicze pytania:
  • zakres niezbędnych czynności, które będą wykonywane przez ekipę budowlaną np.: nawadnianie, oświetlanie, mała architektura,
  • estetyczne wymagania inwestora,
  • wymagania inwestora odnośnie użyteczności,
  • osoby, które będą użytkować grunt oraz ich indywidualne wymagania,
  • problemy ogrodu np. krety,
  • termin wykonania,
  • zaplecze finansowe inwestora.

Inwentaryzacja terenu ogrodu

Inwentaryzacją terenu jest:
  • analiza stylu otoczenia, aby na etapie projektu dostosować wszystko jako elementy większej układanki,
  • analiza ukształtowania terenu działki,
  • badanie parametrów gleby, by móc jak najlepiej wykorzystać jej potencjał,
  • analiza oraz badanie stanu zdrowotnego zieleni na działce,
  • ocena sprawności infrastruktury otoczenia,
  • diagnoza ewentualnych możliwości rozwiązania problemów.
Inwentaryzacja terenu, którą przeprowadza ekspert, bardzo często jest formą zimnego prysznica dla inwestora. Dlatego ekspert powinien poinformować inwestora, iż bardzo wiele zależy od uwarunkowań biologicznych terenu.

Obowiązki inwestora

Inwestor zobowiązany jest do udostępnienia wszelkiej dokumentacji architektowi, który będzie się zajmował jego nieruchomością. Jeśli inwestor nie jest w posiadaniu np. map, to architekt może podjąć samodzielnie działania, które mają na celu uzyskanie stosownych dokumentów. Dopiero po przeprowadzeniu wcześniej wskazanych czynności należy przystąpić do sporządzenia projektu ogrodu.

Projekt ogrodu

Projekt ogrodu powinien uwzględniać trzy podstawowe aspekty:
  • nasłonecznienie,
  • rodzaj gleby,
  • wilgotność podłoża.
Dzięki znajomości tych aspektów architekt dobierze wszelkie rodzaje roślin. Ogród przede wszystkim będzie zaprojektowany tak, aby służył przez lata oraz nie wymagał dużo pracy do jego utrzymania. O ogrodzie najlepiej jest pomyśleć już na etapie budowy domu, gdyż mamy wtedy do dyspozycji ciężki sprzęt, który ułatwi nam zadanie. W tym wypadku również ułatwione będzie rozplanowanie wszelkich przewodów elektrycznych, które będą doprowadzać prąd np. do altany. Każdy projekt ogrodu musi uwzględniać dokładny zarys trawnika oraz rabatu.  

Wiele osób przede wszystkim ceni sobie funkcję wypoczynkową ogrodu. Postrzegany jest on jako sfera spokoju, która pomaga się wyciszyć po ciężkim dniu pracy. Jednocześnie w takim miejscu lubimy się oddzielić od wścibskich sąsiadów, którzy bardzo cenią sobie nasze życie prywatne.

Jeśli rodzina posiada małe dzieci, koniecznie trzeba uwzględnić tzw, miejsce zabaw. Dzieci muszą mieć gdzie się wyszaleć, a roślinność nie może na tym ucierpieć. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiednich gatunków roślin w zgodzie z potrzebami domowników. 

Część osób uważa, iż ogród jest wizytówką ich osobowości oraz zamożności. Dlatego nade wszystko będą chcieli podkreślić doniosłość jego charakteru. W tym przypadku trzeba inwestora uświadomić, iż niektóre gatunki roślin są bardzo uciążliwe w uprawianiu, a co za tym idzie, wymagają sporej ilości czasu.

Warzywniak oraz zielnik również są cenione przez inwestorów, którzy lubią rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie. Dzisiaj jest to zdecydowane mniejszość, ale wciąż trzeba mieć to na uwadze. 

Warunki glebowe

Większość roślin uwielbia żyzne oraz przepuszczalne gleby. Jednakże niektóre z nich wymagają specyficznych warunków, gdyż odczyn zasadowy lub obojętny gleby nie będzie im służył. Niektóre rośliny wymagają gleby o odczynie kwaśnym. Są to przede wszystkim rośliny wrzosowate np.:
  • borówka,
  • azalie,
  • kalina.
Jeśli podobają nam się rośliny, które wymagają odczynu kwaśnego, to najlepiej jest je umieścić razem tak, aby prezentowały się, jak najlepiej. Przez wielu uwielbiana lawenda wymaga podłoża suchego, wręcz jałowego.

Nasłonecznienie

Dobrego nasłonecznienia wymaga przede wszystkim trawnik, który nie otrzymując odpowiedniej ilości słońca, zmarnieje zamieniając się np. w mech. Należy wybierać rośliny, biorąc pod uwagę indywidualne warunki ogrodu, które mogą stać się sprzymierzeńcem. 

Mała architektura

Elementy małej architektury to np. altana, która świetnie wkomponuje się w estetykę danego ogrodu. Ponadto zapewni ona zacienienie, którego wymaga część roślin. Bardzo wiele osób decyduje się również na zbiornik wodny, a nawet ryby, które będą miały za zadanie urozmaicić ogród. Najważniejsze by ogród był spójny pod kątem danej koncepcji. 

Komentarze